^Μετακίνηση στην κορυφή

ΣΧΟΛΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

metal-bar

sxoli vizantinis-mousikis

Στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Παλαμά «ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ», στεγάζεται τα τελευταία έξι (6) συνεχή έτη το Παράρτημα Παλαμά της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς μας Μητροπόλεως
Τα μαθήματα γίνονται σχεδόν καθημερινά και κατά τις απογευματινές ώρες σε μια αίθουσα που μας παραχώρησαν οι υπεύθυνοι του Δήμου Παλαμά και γι' αυτό τους ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας.
Στο Παράρτημα φοιτούν μαθητές όλων των ηλικιών και των δύο φύλων. Διδάσκονται την ύλη που προβλέπεται από τη νομοθεσία που διέπει τη λειτουργία παρόμοιων σχολών μουσικών σπουδών σε όλη την Ελλάδα σύμφωνα με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Η Σχολή μας μπορεί να δώσει πτυχία και διπλώματα έπειτα από εξετάσεις που πραγματοποιούνται ενώπιον επιτροπής που συστήνεται από το εν λόγω Υπουργείο.
Παράλληλα στη σχολή λειτουργεί και τμήμα πρακτικής εκμάθησης της ψαλτικής τέχνης, όπου υπάρχει πολύ μεγάλη προσέλευση.
Τα δίδακτρα, που είναι πολύ χαμηλά, καθορίζονται από απόφαση της Διοίκησης της Σχολής, που έχει έδρα την Καρδίτσα και Πρόεδρο το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη μας. Για τους μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου καθώς και για τους άνεργους είναι δωρεάν.
Πολλοί πρώην και εν ενεργεία μαθητές της Σχολής μας κοσμούν τα αναλόγια ως ιεροψάλτες και ιεροψάλτριες στους Ιερούς Ναούς της ευρύτερης περιοχής του Παλαμά.
Είμαστε επίσης στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε στο κοινό του Παλαμά ότι έχει συσταθεί Βυζαντινή Χορωδία, που αποτελείται από παλιούς και νέους μαθητές και μαθήτριες της Σχολής αλλά και άλλους ιεροψάλτες .Κατά τους τελευταίους μήνες η χορωδία έχει ψάλλει, ύστερα από πρόσκληση,σε διάφορες ακολουθίες (Ι. Ν. Αγίου Νικολάου Ματαράγκας 5/12/11, Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου Ρουμ Παλαμά 17/12/11, Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου Χανδακλή Παλαμά 17/1/2012 ,Ι. Ν. Αγίου Χαραλάμπους Παλαμά 9/2/12 , Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Αστρίτσας 14/8/2012 , Ι. Προσκύνημα Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Κουρτικίου 5/8/12 , Ι. Ν. Αγίου Αθανασίου Ιτέας 22/9/12 , Ι. Ν. Αγίου Νέστορος Πέτρινου 27/10/12 , Ι. Ν. Αγίου Αθανασίου Καλυβακίων 17/1/13), όπου αποκόμισε πολλά ευμενή σχόλια και συγχαρητήρια.
Καλούμε όλους τους φιλόμουσους και τις φιλόμουσες του ευρύτερου Δήμου Παλαμά και όχι μόνο να βοηθήσουν στην ανάδειξη αυτής της χορωδίας, συμμετέχοντας στις πρόβες, που θα γίνονται στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Παλαμά «ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ» (όπισθεν Αγροτικής Τράπεζας).

Η συμμετοχή στη χορωδία είναι δωρεάν.

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ε-MAIL Ταχ. Δ/νση
 κ.Ντελλής Ιωάννης  6972016105

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ,

Copyright © 2013. 1ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά Rights Reserved.